עבירות נוער

"שֹׁפְטִים וְשֹׁטְרִים, תִּתֶּן-לְךָ בְּכָל-שְׁעָרֶיךָ, אֲשֶׁר יְהוָה אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ, לִשְׁבָטֶיךָ; וְשָׁפְטוּ אֶת-הָעָם, מִשְׁפַּט-צֶדֶק."

דברים פרק טז

אחד מתחומי ההתמחות המובילים של משרד עו”ד כצמן הנו עבירות הנוער. עו”ד כצמן מייצג נוער בפלילים מזה 20 שנים, בכל סוגי העבירות. תחום עבירות הנוער במשפט הפלילי הנו יחודי לאור עקרון השיקום החשוב השזור עם עקרונות משפט פליליים אחרים. ייצוג קטין כרוך באחריות גדולה ושתוף פעולה עם מספר גורמים במקביל, בית המשפט, שרות המבחן וכמובן הקטין ומשפחתו. גיל האחריות פלילית הנו למעלה מגיל 12, והחל מנקודת הזמן הזו ניתן לפתוח תיק פלילי, לחקור, לעכב (ולעתים לעצור) ולהעמיד לדין בבית המשפט לנוער. בית המשפט לנוער הנו בית משפט נפרד (החייב אף בכניסה נפרדת) הדן בעניני נוער בדלתיים סגורות.

לא כל חקירה נגד קטין תוביל בהכרח לרישום פלילי או כתב אישום. לא פעם בהתערבות שירות המבחן בכפוף לשיתוף פעולה של הקטין ניתן לסגור את התיק במה שנקרא “טיפול מותנה”. וכמובן, אם אין ראיה לעבירה פלילית, או שהעבירה מינורית במיוחד, יתכן ויימנע מדור תביעות נוער מהגשת כתב אישום כנגד הקטין.  

הדבר תלוי במהות העבירה, שיתוף הפעולה עם שירות מבחן, המלצת היחידה החוקרת ועבר פלילי קודם.   חוק הנוער תוקן באופן משמעותי בשנים האחרונות, ומכיל כמה הוראות חוק שכדאי להורה להיות מודע להם:  

על המשטרה להודיע להורה על חקירת קטין וכן ישנה זכות להורה להיות נוכח בחקירת בנם או בתם, הכל בכפוף לחריגים במקרים מיוחדים ובאשור קצין משטרה.  

על החוקר קטין להודיע לו על זכותו לייעוץ עו”ד וכן כל זכותו לנוכחות הורה או קרוב אחר בחקירה. אין לחקור קטין בלילה, בכפוף לחריגים ולאילוצי חקירה מיוחדים.  

מעצר קטין על פי חוק הנוער הנו רק בלית ברירה ולאחר שלא ניתן היה להשיג את מטרת המעצר בדרך שפגיעתה בקטין פחותה, וכך גם לגבי החלטה לגבי כבילת קטין באזיקים.   : המשטרה חייבת להחזיק קטין בבית מעצר נפרד שיועד לקטינים ולא יחד עם מבוגרים.  

משמוגש כתב אישום כנגד קטין, קיימת חובת ייצוג בבית המשפט. זכותו של קטין, כמו כל נאשם אחר, למשפט הוגן ועומדת לו חזקת החפות.   

העמדת קטין לדין

בעוד שההתנהלות בבית המשפט זהה עבור בגיר וקטין, תוצאות המשפט מעט שונות עבור קטינים. אם נקבעה אשמתו של קטין בבית משפט לנוער, הרי שבית המשפט יכול להרשיעו ולהענישו כמו בגיר, אך יכול גם לקבוע שלא יורשע לאור המלצת שירות המבחן בתסקיר שמוגש לבית המשפט. באפשרות בית המשפט לבחור בין שלוש אפשרויות: פטור וזיכוי, נקיטת דרכי טיפול וענישה.  לאחר קבלת תסקיר יחליט בית המשפט לנוער אם להרשיע את הקטין ולנקוט בדרכי טפול כגון עבודות שרות לתועלת הצבור (של”צ) פקוח מבחן וכד’ או להרשיע את הקטין. תוצאת הרשעה יכולה ותהיה ענישה ממש כגון מאסר, מאסר על תנאי קנס וכד’. משרדינו מנוסה מאד בייצוג נוער ונמצא בקשר מתמיד בתיקים אלה עם כל הגורמים המטפלים.

עו”ד כצמן רואה בתחום עבירות הנוער תחום התמחות חשוב ודרך לתרום תרומה חברתית לשקום בני נוער אשר לא פעם, נדחפים לבצוע עבירות על ידי נסיבות חיים קשות ללא יד מכוונת ותומכת.

מאמרים נוספים

עבירות נוער

אחד מתחומי ההתמחות המובילים של משרד עו”ד כצמן הנו עבירות הנוער. עו”ד כצמן מייצג נוער בפלילים מזה 20 שנים, בכל סוגי העבירות.

קרא עוד »

דיני משפחה

משרדינו עוסק בתחום המשפחה בדגש על ניהול תיקי ירושה בבית המשפט, כתיבת צוואות, ובקשות לצווי ירושה וצו קיום צוואה.

קרא עוד »

דיני נזיקין

משרדינו מתמחה בתביעות נזיקין עקב נזקי גוף ונזקי רכוש. בתחום התעבורה ינתן ללקוח מענה כולל הן בפן הפלילי והן בפן הנזיקי , גוף ורכוש.

קרא עוד »

דיני תעבורה

בשנים האחרונות ניכר שינוי בהתייחסות בתי המשפט לעבירות תעבורה, האכיפה בנושא עבירות התעבורה הפכה להיות אינטנסיבית יותר ובהתאם עלתה גם רמת הענישה.

קרא עוד »

התחום הפלילי

צוות המשרד מנוסה מאד בייצוג וייעוץ בנושאי משפט פלילי ובמגוון גדול של עבירות פליליות. לעורכי הדין בראשותו של עו”ד גלעד כצמן, נסיון רב, של שנים רבות וייצוג באלפי תיקים.

קרא עוד »
Call Now Button